Zeszyty Komunikacji Kulturowej nr 2

Właśnie ukazał się nowy tom Zeszytów Komunikacji Kulturowej: Narodziny Nowego Człowieka. Komunikacja w dobie awatarow i cyborgów. Red. A. Maj, Wydawnictwo Naukowe ExMachina, Katowice 2011. Książka zawiera prace członków i przyjaciół Koła Komunikacji Kulturowej, które prezentowane były na konferencji Narodziny Nowego Człowieka w ramach Festiwalu Nauki w 2010 roku. Teksty odpowiadają na pytania o kondycję człowieka, ewoluującą wobec przemian komunikacyjnych i technologicznych, a zwłaszcza - procesów cyborgizacji, robotyzacji, wirtualizacji i usieciowienia. Artykuły dotyczą tak różnych wątków, jak sztuka interaktywna, design, światy wirtualne i gry komputerowe, tożsamość w sieciach społecznych, zachowania nowomedialne polityków, eksperymenty z zakresu cyborgizacji i neurocybernetyki. Każdy Czytelnik zainteresowany zmianami w kulturze pod wpływem mediów i technologii znajdzie tu coś dla siebie. Książka dostępna jest w naszym serwisie oraz w serwisie Wydawnictwa Naukowego ExMachina w formacie PDF, opublikowana została na licencji Creative Commons. Miłej lektury!

narodziny nowego czlowieka

Konferencja „Transgresje zmysłów”

20-21 maja 2011, godz. 10:00-16:30

Aula Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, ul. Raciborska 37

organizatorzy: Biuro ESK 2016 Katowice, Instytut Mediów w Katowicach, ASP w Katowicach

http://www.cybergarden.eu

http://www.facebook.com/event.php?eid=100804370011057

Transgresje zmysłów plakat

W jakiej mierze media determinują nasze życie? Czy nasza percepcja jest zaprogramowana i zaprojektowana przez media? W jaki sposób nowe media wpływają na sposób naszego myślenia i co możemy zrobić, by mieć nad nim większą kontrolę? Czy Google nas ogłupia, czy sprawia, że stajemy się coraz mądrzejsi? Czy sieci społecznościowe i wikinomia prowadzą do destrukcji tradycyjnej ekonomii i społeczeństwa, a może jest wręcz odwrotnie? Czy cybersztuka może pomóc nam w zrozumieniu przemian współczesnego społeczeństwa? Jak ewoluują nasze zmysły dzięki sztuce nowych mediów? Jakich nowych znaczeń nabierają dziś, w epoce mediów społecznościowych, tezy Marshalla McLuhana? Czy rola, jaką odegrał Twitter w obalaniu rządów północnoafrykańskich państw, świadczy o tym, że środek przekazu nadal jest przekazem?

Konferencja „Transgresje zmysłów” organizowana jest w ramach światowych obchodów setnej rocznicy urodzin Marshalla McLuhana, jednego z najważniejszych badaczy mediów XX wieku i najbardziej docenionych na całym świecie Kanadyjczyków. W spotkaniu wezmą udział wybitni naukowcy i artyści związani z nowymi mediami, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące przemian mediów społecznościowych, pojawiania się nowych technologii i sposobów komunikacji oraz rozwoju cybersztuki i technoumysłu. Gośćmi konferencji „Transgresje zmysłów” są: Derrick de Kerckhove (CA/IT), Paul Levinson (USA), David Weinberger (USA), Paul Hoffert (CA), Maurice Benayoun (FR), Maria Pia Rossignaud (IT), Mark Federman (CA).

Wydarzenia organizowane są dzięki partnerskiej współpracy Biura ESK 2016 Katowice - Miasto Ogródów z Instytutem Mediów w Katowicach oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Konferencja jest częścią sieci światowych obchodów setnej rocznicy urodzin Marshalla McLuhana pod patronatem McLuhan Estate, a także projektu McLuhan in Europe 2011, realizowanego przez Transmediale pod patronatem Ambasady Kanady w Berlinie. Towarzyszy Festiwalowi Video Re:View.

Serdecznie zapraszamy!

Anna Maj i Michał Derda-Nowakowski

koordynatorzy projektu Cyberogród

Dni Nowych Mediów 2010

W dniach 22-24 listopada 2010 na naszym wydziale oraz w katowickiej ASP odbyły się  II Dni Nowych Mediów / Oblicza cyborga. Tegoroczna edycja poświęcona była problemom robotyki, cyborgizacji oraz sztucz­nej inteligencji z perspektywy inżynierii, medycyny i humanistyki. Gościem specjal­nym był Kevin Warwick, profesor cybernetyki z University of Reading w Wielkiej Brytanii, jeden z pierwszych w dziejach ludzkości cyborgów. Zajmuje się badaniem sztucznej inteligencji, bezpośrednią stymulacją mózgu w leczeniu choroby Parkinsona oraz eksperymentami polegającymi na połączeniu ludzkiego ciała i komputera za pomocą implantów telekomunikacyjnych.

Praktyki

Wszyscy studenci licencjackich studiów dziennych zobowiązani są do zaliczenia trzytygodniowych praktyk przed końcem semestru 5 (najpóźniej do 15 marca). Szczegółową informację na temat praktyk oraz dokumenty do pobrania można znaleźć na podstronie Praktyki.

Narodziny Nowego Człowieka

W przygotowaniu materiały pokonferencyjne ze studenckiej konferencji Koła Komunikacji Kulturowej, która była głównym wydarzeniem tegorodznego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Śląskim. Konferencja odbyła się w Rektoracie, 12 kwietnia 2010. Seminarium przygotowali nasi studenci pod opieką dr Anny Maj, we współpracy z studentami AGH, ASP i PŚl. Więcej informacji na stronie koła.

Kody McLuhana

Właśnie ukazała się książka Kody McLuhana. Topografia nowych mediów (red. Anna Maj i Michał Derda-Nowakowski) z udziałem Derricka de Kerckhove'a. Książka jest wyborem tekstów związanych z projektem Dni Nowych Mediów, którego organizatorami były m.in. Zakład Komunikacji Kulturowej, Koło Komunikacji Kulturowej i Instytut Nauk o Kulturze. Publikacja zawiera m.in. teksty pracowników naukowych Zakładu Komunikacji Kulturowej.

Amatorzy kontra profesjonaliści

Właśnie ukazała się publikacja zbiorowa z artykułami studentów związanych z Kołem Komunikacji Kulturowej Amatorzy kontra profesjonaliści? Nowe formy komunikacji w kulturze współczesnej. Książka dostępna jest w naszym serwisie oraz w serwisie Wydawnictwa Naukowego ExMachina w formacie PDF, opublikowana została na licencji Creative Commons. Publikacja jest wyborem tekstów związanych z projektem Koła: Amatorzy kontra profesjonaliści, który realizowaliśmy w kwietniu 2008 roku.

Blog Koła Komunikacji Kulturowej

Zapraszamy do lektury blogu studentów z Koła Komunikacji Kulturowej. Zamieszczamy tu informacje dotyczące działań Koła, najbliższych planów oraz ciekawych wydarzeń związanych z komunikacją kulturową: http://komunikacja.wordpress.com.

Dojście z Rektoratu


View Larger Map

Koło naukowe

Koło Komunikacji Kulturowej

Praktyki studenckie

Plany zajęć

Najnowsze publikacje

Afiliacje

Ważne linki

100 $ Laptop

Projekt zrealizowany przez MIT Media Lab dla UNESCO, którego celem jest dostarczenie najnowszych technologii społeczeństwom marginalizowanym w procesie globalizacji. Projekt zakłada masową produkcję tanich laptopów (u góry na zdjęciu), które będą dostarczane do szkół w biednych częściach świata.

100 $ Laptop